Charczenie u dziecka to objaw, który niepokoi wielu rodziców. Charakterystyczne odgłosy wydawane przez malucha mogą mieć różnorodne przyczyny. Skąd bierze się charczenie u dziecka?
Choroby dróg oddechowych i zatok
Najczęstszym źródłem problemu są schorzenia związane z górnymi i dolnymi drogami oddechowymi. Charczenie u dziecka może zatem sygnalizować pojawienie się np. zapalenia płuc, oskrzeli, krtani czy gardła, a także rozmaitych infekcji związanych z nieżytem nosa. W takim wypadku zazwyczaj w niedługim czasie występują dodatkowe symptomy, takie jak kaszel, katar, gorączka, rozdrażnienie, brak apetytu.
Zobacz także: https://www.beescrap.pl/jak-przebiega-alergia-kontaktowa-u-dzieci/
Charkot u dziecka często jest też oznaką problemów z zatokami przynosowymi. Wówczas dochodzi do podrażniania gardła wskutek ściekającej wydzieliny. W efekcie tego u małego człowieka pojawia się naturalny odruch odkrztuszania z towarzyszącymi temu odgłosami chrząkania i charczenia. Zarówno zapalenie zatok przynosowych, jak i schorzenia dróg oddechowych wymagają wizyty u pediatry.
Charczenie u dziecka spowodowane refluksem
W wielu przypadkach charkot u dziecka spowodowane jest refluksem żołądkowo-przełykowym, polegającym na cofaniu się treści z żołądka w kierunku przełyku. Problem ten występuje u sporej grupy niemowląt. Cofająca się treść żołądkowa powoduje u tak małych dzieci charczenie i ulewanie w trakcie posiłku lub tuż po jego zakończeniu. Warto sprawę skonsultować z lekarzem, który zdiagnozuje problem, jego przyczynę i określi sposoby postępowania. Często pomocne są specjalne preparaty antyrefluksowe.
Alergia
Bez wątpienia charczenie u dziecka może mieć również podłoże alergiczne. Nietolerancja pokarmowa połączona z wymiotami i ulewaniem bywa częstą przyczyną chrząkania. Zazwyczaj alergia dotyczy produktów takich jak mleko, orzechy, jaja, cytrusy, kakao i ryby. Poza torsjami i charczeniem może występować także biegunka i objawy skórne (wysypka, swędzenie). Konieczne jest wówczas podjęcie terapii odczulającej i przyjmowanie środków farmakologicznych. Poza uczuleniem na pokarm charczenie u dziecka może wynikać z alergicznego nieżytu nosa. Wówczas czynnikami wywołującymi problem są przede wszystkim pyłki roślinne, zarodniki grzybów, roztocza, zanieczyszczenia powietrza, sierść zwierzęca.
Charczenie u dziecka – inne przyczyny
U niemowląt chrząkanie często pojawia się w czasie ząbkowania. Z kolei u nieco starszych dzieci objaw ten może występować na tle nerwowym. Zdenerwowanie i stres wiąże się ze skurczami w obrębie twarzy, co skutkuje dodatkowo wydobywającymi się odgłosami. Charkot u dziecka bywa też wywołane pojawieniem się pasożytów w organizmie (np. glisty ludzkiej).