U dzieci bardzo często stwierdza się obecność pasożytów w organizmie. Wielu rodziców nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że złe samopoczucie dziecka lub jego podatność na infekcje wynika właśnie z tego, że ma w sobie rozmaite robaki. Poznaj objawy pasożytów u dzieci, aby je zwalczać! Niestety nie można być zdrowym, jeśli w organizmie bytują przykładowo glista ludzka, owsiki, tasiemiec. Cała rodzina powinna się odrobaczać łącznie ze zwierzętami domowymi, czyli kotami i psami. Zaleca się to robić przynajmniej raz w roku. Wystarczy zdecydować się na badanie krwi i kału w celu stwierdzenia, czy u dziecka są jakieś pasożyty.
Jakie są objawy pasożytów u dzieci?
W przypadku dzieci częstym problemem są rozmaite pasożyty przewodu pokarmowego. Robaki mogą przedostawać się do organizmu na wiele sposobów. Najczęściej wynika to z niedbania o higienę. Wystarczy zjeść skażone jedzenie, aby w przewodzie pokarmowym znalazły się jaja robaków. Następnie pojawiają się dorosłe osobniki, które składają kolejne jaja i tak bez końca. Pasożyty namnażają się w organizmie, jeśli nie zostaną wytępione. U dzieci często stwierdza się owsiki. Pasożyty mogą znajdować się na zabawkach, sztućcach, w przedmiotach codziennego użytku. Owsiki można poznać po uczucie świądu w okolicy odbytu, szczególnie wieczorem i w nocy. Jeśli dziecko ma problemy ze snem, wstaje zmęczone, zgrzyta w nocy zębami, to prawdopodobnie wskazuje to na obecność owsików.
Często występujące objawy pasożytów u dziecka
W organizmie dziecka może być lamblia, do zarażenia dochodzi przykładowo podczas kąpieli w rzece. Obecność pasożyta objawia się bólem brzucha, utratą masy ciała, brakiem łaknienia, osłabieniem, nadmierną sennością. Bardzo niebezpieczna jest także glista ludzka, która składa dziennie setki tysięcy jaj. Osoby zakażone są osłabione, mają zawroty głowy, obrzęk twarzy, reakcje alergiczne, bóle brzucha. Pojawia się także nadmierne pobudzenie. Larwy krążą po całym organizmie, przedostają się nawet do płuc. Objawia się to kaszlem, krwiopluciem i zapaleniem płuc. Jeśli dojdzie do nadmiernego namnażania pasożytów, to wystąpią nawet gorączka i zmiany skórne.
Po czym poznać obecność pasożytów w organizmie?
Dziecko może zarazić się także tasiemcem, nierzadko rozwija się w organizmie, nie dając żadnych objawów. Można nawet nie wiedzieć, że ma się go w sobie. U niektórych zakażenie tasiemcem objawia się biegunkami, bólami brzucha i nudnościami. Mogą wystąpić również problemy z koncentracją i nauką. Trzeba pamiętać o tym, że tasiemiec nie bytuje wyłącznie w jelitach, może nawet znaleźć się w mózgu. Jest to bardzo groźny pasożyt. Dzieci mające robaki w organizmie najczęściej borykają się z różnymi objawami skórnymi. Pojawiają się zmiany trądzikowe, pokrzywka, wysypka, świąd i suchość skóry. Może nastąpić także wzmożone wypadanie włosów. Wielu rodziców nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że u ich dziecka doszło do zakażenia, bo pojawiają się objawy grypopodobne. U dzieci infekcje są czymś stosunkowo częstym, więc łatwo o pomylenie symptomów.