Nieostrożne lub nieumiejętnie używanie farby do włosów często kończy się pomalowaniem czoła, szyi i uszu. Nie jest to nic strasznego, farbę można łatwo zmyć domowymi specyfikami. Farbujesz włosy w domu? Zobacz, jak radzić sobie z takimi przypadkami.
Jak zabezpieczyć się przed zafarbowaniem czoła i uszu?
Wbrew pozorom nie trzeba nakładać farby do włosów ostrożnie i z wielką pieczołowitością, by zabezpieczyć czoło i uszy przed pomalowaniem. Można to zrobić w inny sposób.
Farba do włosów nie wniknie w skórę, jeśli nie będzie miała takiej możliwości. Wystarczy więc jej to uniemożliwić. W tym celu trzeba posmarować narażone na zafarbowanie fragmenty skóry głowy wokół linii włosów (razem z uszami) wazeliną lub tłustym kremem. Nawet jeśli zdarzy nam się nieostrożne użycie farby do włosów po raz pierwszy, nie ma co panikować. Po prostu po skończonym farbowaniu trzeba zetrzeć krem lub wazelinę razem z farbą. Na skórze nie powinno być żadnych śladów.
Jak zmyć farbę do włosów z czoła, uszu i szyi?
Brak doświadczenia lub pośpiech sprawiły, że skóra nie została zabezpieczona? Nie oznacza to konieczności chodzenia przez długi czas z plamami na skórze. Jest kilka niezawodnych sposobów na ich pozbycie się.
Oliwka dla dzieci
Kto ma w domu dziecko, ten jest wygrany, bo ma też i oliwkę. Ten kosmetyk bardzo dobrze sprawdza się w roli odplamiacza po farbowaniu włosów. Wystarczy rozsmarować go wacikiem na skórze i odczekać kilka minut, by tłuszcz mógł podjąć swoje zadanie. Oliwkę najlepiej zetrzeć czystym wacikiem. Pozostałości mogą być wchłonięte przez skórę.
Brak oliwki kosmetycznej nie musi oznaczać katastrofy. Można użyć oleju do smażenia lub oliwy z oliwek. Jeden i drugi specyfik także dobrze poradzą sobie z rozpuszczeniem farby do włosów na skórze.
Pasta do zębów
Do usunięcia farby ze skóry potrzebna będzie „zwykła” pasta. Nie używaj do tego celu pasty wybielającej. Zabieg wymaga cierpliwości i trwa mniej więcej tyle, co mycie zębów. Pastę trzeba delikatnie wcierać w skórę. Następnie wytrzeć chusteczką lub wilgotnym wacikiem.
Szampon
Szampon do włosów może sprawdzić się także w przypadku zafarbowanej skóry. Wystarczy nałożyć odrobinę na wacik i wetrzeć w zaplamione miejsce. Po kilku minutach można zmyć szampon. Najwygodniej przeprowadzić taki zabieg pod prysznicem razem z myciem głowy.
Zmywacz do paznokci bez acetonu
Skoro radzi sobie z lakierami do paznokci, jest duża szansa, że poradzi sobie także z farbą. Ale uwaga – wybierz zmywacz, który nie ma w składzie acetonu.
Sok z cytryny
Nie masz zmywacza, wypróbuj sok z cytryny. Można go kupić w każdym sklepie spożywczym. Nawet jeśli za pierwszym razem nie zmyje całkowicie farby z włosów, powinien wyraźnie rozjaśnić powstałe plamy.
Mleko
Jeśli masz delikatną skórę, i większość zaproponowanych wyżej metod jest zbyt agresywna, pozostaje… mleko. Ono także zawiera niewielkie ilości tłuszczu, które mogą poradzić sobie z przebarwieniami na skórze powstałymi po nieostrożnym nakładaniu farby do włosów. Nasącz wacik mlekiem i przecieraj zafarbowane miejsca.
Złota zasada głosi, że im szybciej zetrzemy farbę ze skóry, tym mniejsze ryzyko pozostawienia trwałych śladów. Jeśli dojdzie do małej katastrofy w czasie farbowania, warto mieć pod ręką waciki i wykorzystać jeden z wymienionych sposobów.