Henna jest popularnym barwnikiem stosowanym do m.in. farbowania włosów, brwi, rzęs lub robienia tatuaży. Środek charakteryzuje się trwałością, co z jednej strony stanowi niewątpliwą zaletę, ale bywa też źródłem problemów związanych z jego usuwaniem z ciała. Wiele osób zastanawia się, jak zmyć hennę ze skóry. Przedstawiamy najbardziej skuteczne metody.
Czym jest henna i jak działa?
Henna jest barwnikiem, który wnika do włosa, do jego wnętrza. Tam wiąże się z białkiem keratyną i w ten sposób nadaje włosom wybrany kolor. Zaznaczyć trzeba, że przy tym struktura włosa zostaje nie naruszona. Nie służy tylko do farbowania brwi, ale coraz częściej wykonuje się nią również hennę rzęs i tworzy tymczasowe tatuaże.
Wykonanie tatuażu henną polega na wykonaniu malunku na skórze, przy czym powstaje wtedy delikatnie wypukła struktura na ciele. Dekoracja na skórze utrzymuje się od 7 do 14 dni.
Zobacz także: https://www.beescrap.pl/jak-dobrac-ksztalt-brwi-sprawdzone-porady/
Produkty kosmetyczne
Pozbywanie się śladów henny za pomocą zwykłego środka do higieny (np. mydła, żelu) raczej nie zda egzaminu. Dobrym pomysłem może jednak okazać się użycie innych produktów kosmetycznych, które większość z nas posiada w domu. Chodzi tu np. o płyn do demakijażu lub piankę do golenia. U wielu osób sprawdziło się także zastosowanie pasty do zębów oraz preparatów o właściwościach natłuszczających (wazelina, kremy, oliwki, balsamy, mleczka do ciała).
Warto pamiętać, że na rynku dostępne są również specjalne środki przeznaczone do pozbywania się henny ze skóry. Jednak przed ich nałożeniem na cały obszar henny, należy przeprowadzić test alergiczny. Robi się to poprzez zaaplikowanie małej ilości środka na ciało.
Jak zmyć hennę ze skóry alkoholem?
Rozwiązaniem na to, jak zmyć hennę ze skóry, jest także użycie alkoholu. Niewielka ilość np. spirytusu salicylowego, a także wody utlenionej, może pomóc w pozbyciu się barwnika ze skóry. Wystarczy przyłożyć na około 2 minuty do skóry wacik z produktem, a następnie energicznie przetrzeć. Oczywiście trudno spodziewać się, że za pierwszym razem ślady henny znikną. Czynność wymaga zatem systematycznych powtórzeń. Przy intensywnych plamach należy to robić nawet cztery razy w ciągu dnia. Trzeba jednak pamiętać, iż alkohol ma jednocześnie działanie wysuszające. Wielokrotne stosowanie go może prowadzić do utraty nawilżenia i do powstawania podrażnień. Po każdym użyciu alkoholu skórę należy też przemyć za pomocą wody.
Jak zmyć hennę ze skóry cytryną?
Sporo osób, które zastanawiają się, jak zmyć hennę ze skóry, niesłusznie pomija zastosowanie w tym celu produktów spożywczych. Do usuwania środka barwiącego zaleca się użyć choćby cytryny. Metod jest wiele – można pocierać skórę bezpośrednio owocem bez skórki lub wacikiem nasączonym sokiem. Jeśli ślady henny znajdują się na dłoniach lub stopach, wystarczy moczyć je w naczyniu z wodą i wyciśniętą cytryną.
Czy można zmyć hennę pumeksem?
Jak zmyć hennę ze skóry, gdy nie działają żadne powyższe metody? Jeśli przecieranie kosmetykami, cytryną czy alkoholem nie sprawdzi się, można spróbować nieco mocniejszego działania. Silne przebarwienia często schodzą dopiero po intensywnym ścieraniu za pomocą pumeksu. Wcześniej warto skórę odmoczyć w wodzie, a następnie nałożyć w wybrane miejsce odrobinę oliwki, która ochroni naskórek przed uszkodzeniami. Używanie pumeksu wymaga ostrożności, aby nie doszło do utworzenia się ran czy podrażnień. Oczywiście nie wolno tej metody stosować na twarzy!
Czym zmyć hennę – podsumowanie
Niepoprawnie nałożona henna wygląda bardzo nieestetycznie. Masz za mocny kolor brwi? Twój tatuaż nie wygląda tak jak chciałeś? Nie martw się! Nasze rozwiązania z pewnością Ci pomogą z tym problemem. Pamiętaj jednak, że skóra może być podrażniona po usunięciu henny, dlatego też warto zadbać o jej odpowiednią pielęgnacje i nawilżanie.
Pamiętaj! Korzystanie ze sprawdzonych salonów kosmetycznych, których opinie można przeczytać, np. na booksy, jest najlepszym sposobem na uniknięcie źle wykonanej henny i skorzystanie z bezpiecznej usługi.