beescrap.pl

Lifestyle Blog

macica dwurożna
Zdrowie

Macica dwurożna: przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Wady wrodzone macicy najczęściej diagnozowane są u kobiet dopiero podczas pierwszych badań ginekologicznych. Jedną z nich jest dwurożność macicy, która swoim kształtem przypomina serce. Jest to wada dość rzadka, ale zalicza się do grupy najczęściej występujących nieprawidłowości tego narządu.

Czym jest dwurożność macicy?

Macica dwurożna to wada budowy macicy. Nazwa tej dolegliwości wywodzi się z „rogów”, które widać na obrazie narządu. W górnej części jest ona wgłębiona, dlatego przypomina też serce.

Nieprawidłowość ma dwie postaci:
– dwurożna macica całkowita – z dwoma szyjkami macicy
– macica dwurożna częściowa – z jedną szyjką macicy

Zobacz także: https://www.beescrap.pl/kiedy-zaczynaja-dzialac-tabletki-antykoncepcyjne/

Macica z przegrodą a macica dwurożna

Te dwie wady anatomiczne wyglądają niemal tak samo. Różnica jednak polega tutaj na tym, że część zewnętrzna narządu macicy z przegrodą nie odstaje w budowie od normy a w macicy dwurożnej odstaje.

Dwurożność macicy – przyczyny

Do powstania wady dochodzi w okresie życia płodowego, dlatego uznawana jest ona za wrodzoną. Dochodzi do niej, gdy niektóre przewody podczas rozrostu nie łączą się ze sobą, przez co dzielą się na dwie części narządu. Wadzie anatomicznej macicy dwurożnej nie można zapobiec.

Objawy macicy dwurożnej

Wiele kobiet, u których występuje macica dwurożna, nie zdaje sobie sprawy z istnienia wady. Objawy macicy dwurożnej mogą ale nie muszą się objawiać osobom chorym. Im większa jest wada, tym bardziej prawdopodobne jest wystąpienie objawów. Najczęściej pacjentka dowiaduje się o niej podczas badań w gabinecie ginekologicznym, na przykład badania USG.

dwurożność macicy

Zobacz także: https://www.beescrap.pl/czym-jest-powiekszona-macica/

U niektórych kobiet macica dwurożna może powodować poniższe objawy:
– bolesność podczas miesiączek,
– nieregularne krwawienia,
– ból w trakcie stosunku,
– poronienia.

Macica dwurożna – diagnostyka

Diagnostyka macicy dwurożnej polega na wykonaniu badań obrazowych. Najczęściej wada wykrywana jest w trakcie rutynowego USG w gabinecie ginekologicznym. Inne badania diagnostyczne to rezonans magnetyczny, badanie rentgenowskie. Bardzo ciężko jest zdiagnozować tą wadę podczas zwykłej kontrolnej wizyty u ginekologa. 

Jak leczy się macicę dwurożną?

Leczenie macicy dwurożnej polega na zabiegu zmieniającym jej budowę. Obecnie najczęściej stosowana jest metoda laparoskopowa – metroplastyka Strassmana. Prowadzone są również inne zabiegi chirurgiczne. Większość kobiet nie wymaga zabiegu korygującego macicę dwurożną. Wiele zależy od stopnia zaawansowania wady. 

Dwurożność macicy a ciąża i poród

Lekarze wskazują, że macica dwurożna nie wpływa na płodność i prawdopodobieństwo zajścia w ciążę, jednak może ona przyczyniać się do poronienia lub przedwczesnego porodu. Wynika to z faktu, że macica ma mniejszą powierzchnię, dlatego dziecko ma mniej miejsca do rozwoju i ruchu. Kobiety z tym schorzeniem, będące w ciąży powinny często wykonywać badania i się bardzo oszczędzać. Dodatkowo pojawia się ryzyko wad wrodzonych u dziecka, między innymi wewnątrzmacicznego ograniczenia wzrostu. Wszystko jednak należy skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym, bo powikłania zależne są od stopnia zaawansowania choroby.

Porody u kobiet z macicą dwurożną często rozpoczynają się przedwcześnie, dlatego dziecko może być wcześniakiem. Innym następstwem jest poród pośladkowy. Gdy pojawiają się wskazania, poród powinien być rozwiązany przez cesarskie cięcie. Pacjentki z tym schorzeniem, które planują zajście w ciążę, powinny znajdować się stale pod opieką ginekologa położnika.

Dlaczego wada macicy dwurożnej może prowadzić do poronienia?

Rozwijanie się zarodka i płodu może być utrudnione, gdy kobieta ciężarna choruje na dwurożność macicy. Dlaczego tak się dzieje? Spowodowane jest to tym, że zarodek zazwyczaj rozwija się w jednym rogu macicy, a gdy zaczyna mu tam brakować miejsca niestety dochodzi do poronienia.

Kobieta z tą wadą macicy może podczas ciąży przejść również przez niewydolność cieśniowo-szyjkową, czyli przez zdarzenie, w którym za wcześnie dochodzi do rozwierania się szyjki macicy. Dlatego też często pacjentki z dwurożnością macicy mają na nią zakładany specjalny szew okrężny, który ma zapobiegać niewydolności cieśniowo-szyjkowej.