beescrap.pl

Lifestyle Blog

nauka w nocy
Lifestyle

Nauka w nocy, czy warto?

Nauka to nieodłączny element naszego życia. Uczymy się po to, aby zdać dany egzamin, bądź test na satysfakcjonującą nas ocenę, ale też po to, aby poszerzać naszą wiedzę. Niestety nie zawsze potrafimy znaleźć czas na takowe kształcenie się podczas panującego dnia, dlatego często poświęcamy temu czas w nocy. Czy jednak jest to na pewno odpowiednio efektywna forma zdobywania wiedzy?

Wady nocnego nauczania

Nie ulega wątpliwości, że istnieje wielu przeciwników i zwolenników takiej opcji. Nauka w nocy jest spotykana w większej mierze u studentów, ale zdarza się również praktykować ją uczniom szkół średnich, dużo rzadziej uczniom szkół podstawowych. Niestety bardzo często po całym dniu różnych zajęć jesteśmy zwyczajnie zmęczeni, przez co ciężej jest nam się skupić na danej czynności. Efektem tego jest po prostu mniejsza efektywność edukowania się w nocy aniżeli w dzień. Ponadto przypuszczając, że uczymy się w dzień przed ważnym dla nas egzaminem, nocna nauka może nieść za sobą więcej strat niż korzyści. W ten sposób zwyczajnie się nie wysypiamy. Nawet jeśli uda nam się poszerzyć wiedzę wystarczająco, aby dobrze napisać ten test, to i tak nie damy rady przelać wszystkiego z głowy na naszą kartkę. Jest to spowodowane zmęczeniem wywołanym niewystarczającą ilością snu. Ponadto, możemy pogorszyć nawet swoją końcową ocenę nauką w nocy, jeżeli założymy, że umieliśmy już coś wcześniej. Udowodniono wszelkimi badaniami, że ta forma edukacji szkodzi naszemu zdrowiu, jeżeli zaburzamy rytm snu, który jest niezwykle ważny.

Zalety nocnego nauczania

Ale czy to całe nocne nauczanie jest naprawdę aż takie złe? Oczywiście, że nie! Można wymienić mnóstwo zalet takowego działania. Jeżeli nie odczuwamy zmęczenia o tej porze, to może to być równie efektywna nauka jak podczas dnia. Nikt z domowników w tych godzinach nie powinien nam przeszkadzać, przez co jesteśmy bardziej skoncentrowani. Nie rozprasza nas piękna pogoda za oknem i chęć wyjścia ze swoimi znajomymi. Panuje cisza i spokój wokół nas, jesteśmy tylko my i książka. Nie ograniczają nas żadne obowiązki domowe, które musimy wykonywać za dnia. Dla osób, które częściej przesiadują nocami taka forma edukacji nie stanowi żadnych problemów. Ponadto w ich przypadku, może okazać się bardziej skuteczna niż nauka w trakcie dnia. Niewątpliwie więc osoby te znacznie chętniej będą wybierały tę właśnie opcję, która przynosi im większe korzyści.

Podsumowując wystarczy dobra organizacja swego czasu w ciągu doby, która jest kluczowa, aby osiągnąć oczekiwane rezultaty. Jeżeli uda nam się odpowiednio rozdysponować swój czas w trakcie 24h, to pora o której zamierzamy się uczyć nie gra żadnej roli. Wystarczą chęci, skupienie, brak zmęczenia i motywacja, aby jak najefektywniej poszerzać swoją wiedzę. Na dobrą sprawę, wszystko zależy tylko i wyłącznie od nas i od tego, jak podejdziemy do danej sytuacji. Nie zakładajmy z góry, że nauka w nocy nie przyniesie żadnych korzyści, ale też nie starajmy się za wszelką cenę zastąpić nauczania w trakcie dnia tą formą.